Inteligentne kontrakty to aplikacje, które mogą mieć taką samą moc prawną, jak tradycyjne umowy funkcjonujące w powszechnym obiegu prawnym. Mają jednak przewagę nad tradycyjnymi umowami, bo są krótkie, o wiele łatwiej je zweryfikować, nie trzeba ich w nieskończoność opiniować, dzięki czemu można zaoszczędzić czas i ominąć uciążliwy proces biurokracji – wymienia Piotr Stankiewicz z Kancelarii Adwokackiej Wachowski, ekspert prawa danych osobowych, prawa mediów i nowych technologii.

Smart Contracts – czym są?

Smart contracts, czyli tzw. inteligentne kontrakty, to cyfrowe umowy w formie samoobsługowych aplikacji. Są to algorytmy komputerowe, które funkcjonują w oparciu o technologię blockchain.
Pełne wykorzystanie inteligentnych kontraktów jeszcze przed nami. Smart kontrakty mają nam do zaoferowania dużo więcej niż by się mogło wydawać i w przyszłości zastąpią wszystkie tradycyjne umowy (szerzej na ten temat zob. artykuł adw. P. Stankiewicza, pt. „Smart kontrakty. Jak działają umowy oparte na blockchain?”).

Póki co, zadamawiają się one w naszych realiach powoli, ze względu na powszechnie obowiązujące prawo – co do zasady różne w każdym kraju oraz odmienne systemy prawne. Ponadto, inteligentne kontrakty w świadomości nadal są ściśle kojarzone z krypto walutami, do których zaufanie na tę chwilę nie napawa optymizmem. Mimo to, bez trudu można znaleźć sporo przestrzeni, w których smart kontrakty sprawdzą się doskonale.

Zastosowanie smart contracts

Gdzie smart kontrakty mogą być wykorzystywane?

  • kwestie podatkowe
  • ochrona zdrowia
  • walka z podrobionymi rzeczami
  • walka z kradzieżami dóbr cyfrowych
  • płatności w e-commerce
  • branża deweloperska
  • branża budowlana
  • płatności cyfrowe
  • zakupy internetowe

Inteligentne kontrakty oferują przedsiębiorcom wiele korzyści. Po pierwsze dają gwarancję zaufania po obu stronach umowy, ponieważ warunki mogą być zapisane w ich kodzie. Nadto, oferują bezpieczeństwo, z uwagi na to, że technologia blockchain jest nienaruszalna, co za tym idzie nikt nie może przejąć a na nawet naruszyć środków kontraktowych. Jednak ich największymi plusami są niskie koszty i wydajność.

Smart kontrakty wypełniają się same, co sprawia, że stronom trudno jest odwrócić proces i powrócić do momentu możliwości modyfikacji wstępnych postanowień. Jeśli firma zajmuje się spóźnionymi lub nieodebranymi płatnościami od klientów, można zastosować programowalne kontrakty w celu windykowania płatności po spełnieniu warunków umowy.

Eliminują one również konieczność angażowania kosztownych w wykorzystaniu stron trzecich w poszczególne procesy. Nie tylko procesory płatności, ale także usługi depozytowe, notariusze, prawnicy oraz banki mogą zostać ominięte w operacjach, gdzie udział stron trzecich ma zazwyczaj kluczowe znaczenie. Można pokusić się o stwierdzenie, że smart kontrakty niebawem wyprą umowy tradycyjne i będę dominowały na rynku, przy czym konieczne są duże zmiany w prawie, aby tak się stało z uwagi na przepisy, które regulują wiele rodzajów kontaktów w sposób obligatoryjny, przypisując im określone cechy niezbędne do ich ważności.

Opublikowano: 8 marca, 2019 / Kategorie: Blockchain /

Zostaw komentarz

Zapisz się na newsletter

Z naszą kancelarią nie zbłądzisz w świecie prawa IT.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości
Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości. Spróbuj ponownie później.

Wszystkie informacje na temat polityki prywatności znajdziecie tutaj. Wysyłając swój zapis na newsletter akceptujesz naszą politykę prywatności.