Soft IP BOX - na czym polega?

Usługa Soft IP BOX polega na wsparciu w ubieganiu się o preferencyjne opodatkowanie przychodów uzyskiwanych z kwalifikowanego IP, jakim jest oprogramowanie komputerowe. Dzięki temu rozwiązaniu możesz skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej PIT: 5% zamiast zwykłych stawek: 17, 19 lub 32%. Przy CIT będzie to 5% zamiast 9 lub 15%. Z ulgi podatkowej IP BOX może skorzystać zarówno programista z własną DG jak i firma.

IP BOX - dla kogo? IP BOX a programista

Soft IP BOX to usługa dla software hausów tworzących oprogramowanie dla klientów zewnętrznych oraz rozwijających własne narzędzia SaaS. Jest to również usługa dla programistów świadczących pracę dla takich firm na zasadzie B2B. Ulga podatkowa IP BOX została wprowadzona zarówno do ustawy o PIT jak i CIT. Oznacza to, że mogą z niej skorzystać spółki kapitałowe, jak spółka z o.o. i S.A., ale i osobowe, jak spółka jawna czy komandytowa. Mogą z niej również skorzystać programiści świadczący usługi na zasadzie B2B działający w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jak i w ramach spółki cywilnej. Z preferencji podatkowej można skorzystać opodatkowując dochód za 2019 i kolejne lata. W niektórych przypadkach będzie to związane z koniecznością dokonania korekt deklaracji podatkowych składanych w trakcie 2019 r. Deklarację podatkową z ulgą IP BOX za rok ubiegły, należy zgłosić do 30 kwietnia każdego kolejnego roku podatkowego.

Co robimy w ramach Soft IP BOX?

 
    • Sprawdzamy, czy świadczona usługa lub wytwarzane oprogramowanie można uznać za kwalifikowane IP. Istotne jest, aby tworzone oprogramowanie było poprzedzone pracami badawczymi lub rozwojowymi.
 
    • Pomagamy w zaprowadzeniu podatkowej ewidencji IP BOX.
 
    • Sporządzamy podatkową IP BOX interpretację indywidualną, dzięki której uzyskujesz urzędowe potwierdzenie możliwości skorzystania z ulgi.
 
    • Pomagamy w sporządzeniu rozliczenia rocznego IP BOX PIT i CIT.
 

IP BOX Case Study

Polski Software House działający w ramach spółki z o.o. świadczy usługi programistyczne i konsultacyjne dla zagranicznych kontrahentów. W prowadzonych projektach wytwarza nowe oprogramowanie lub istotnie rozwija dotychczasowe rozwiązania. Prace programistyczne o autorskim charakterze, poprzedzone są działaniami B+R. W celu skorzystania z preferencji podatkowej IP BOX w 2019 r., spółka po konsultacji z prawnikiem i księgowym zaprowadziła rachunek przychodów i kosztów dla każdego projektu, w którym wytwarzała kwalifikowane IP. Skorygowała dotychczas składane deklaracje podatkowe i dokonała korekt w księgach podatkowych. Następnie uzyskała pozytywną interpretację podatkową. Dzięki temu w deklaracji podatkowej za 2019 r., dochód z kwalifikowanych IP będzie mogła opodatkować preferencyjną stawką 5%, zamiast dotychczasową 19%. Co więcej z preferencyjnej stawki IP BOX w PIT, po przeprowadzeniu podobnej procedury, będą mogli skorzystać programiści pracujący z firmą na zasadzie BTB.
Masz pytania dotyczące usługi Soft IP BOX? Skontaktuj się z nami: https://wachowskilaw.com/kontakt/